Necropola Basarabiei
informaţii despre cauza şi vîrsta la care au decedat peste 50000 de basarabeni în primele decenii ale secolului al XIX-lea
 
Veaceslav Stavila
Dr. Veaceslav Stavilă poate
stabili cine au fost strămoşii Dvs. din ultimii 300 de ani
Pentru informaţii suplimentare contactaţi:
contact
phone (+373) 69 076444
Romana     Русский    English
prezentare


Vizitaţi Boiernaşii Basarabiei pentru a vedea familiile care deţineau titlul boiernaşi de boiernaş sau aveau un statut privilegiat către anul 1835

Vizitaţi Necropola Basarabiei pentru a afla la ce vîrstă şi din ce cauză au decedat strămoşii Dvs. în prima jumătate a secolului al XIX-lea.

Vizitaţi Basarabia genealogică pentru a reconstitui arborele Dvs. genealogic din ultimii 300 de ani.

Vizitaţi România genealogică pentru strămoși din România actuală.

Vizitaţi site-ul nou Arbore genealogic din ultimii 300 de ani

Faceţi click pe numele de familie de care sunteţi interesat:

[A][B][C][D][E][F][G][H][I][J][L][M][N][O][P][R][S][T][U][V][X][Z]

Nume Prenume Localitatea Anul decesului Vîrsta şi cauza decesului
FLENCHEA Marcu Theodor s.Buiucanii 1832 54 ani, de cairlic
FLENCHES Nastase s. Boldurestii 1828 82,
FLINTAU Ion s. Floritoaia 1826 54 ani, de giunghi
FLISCU Emandachi s. Caldarusastii 1821 29, dascal
FLOARE Miron s.Limbeni 1823 79 ani, de batrinete
FLOARE Salevestru Theodor s.Secarenii 1831 52 ani, de holera
FLOARE Samion s. Poganesti 1827 60, de moarte
FLOAREA Ilies s.Sevirova 1818 58 ani, moarte grabnica
FLOCEA Grigore s.Ciocilteni 1819 60 ani, de lingoare
FLOCEA Ioan s.Bubueci 1830 42 ani, de boala cu prepus holera
FLOCENII Iosif Ioan Rusu de la odaia s.Tescureni 1830 25 ani, lingoare
FLOCENII Pavel Vasile Ciuhoreanu de la odaia s.Tescureni 1830 45 ani, troahna
FLOCOSUL Toader s.Ciornoleuca 1818 50 ani, nadusala
FLORA Vasile s.Leova 1823 60 ani, de crampe
FLORA Ion Vasile s.Causeni 1827 51 ani, din Causenii Vechi, moarte naturala
FLORE Gheorghe Iacov s.Siscanii 1831 46 ani, de holera
FLORE Nastase Sandu s.Leova 1824 35 ani, de tuse
FLORE Andrei Ioan s. Lutanii 1831 51,
FLORE Dimitrii s. Vorniceni 1828 63, de lingoare
FLORE An anii s. Scumpii 1821 41, preot
FLOREA Ioan s.Scumpia 1811 40 ani, lingoare
FLOREA Istrati s. Cubolta 1815 35 ani, troahna
FLOREA Vasile s.Sevirova 1819 70 ani, batrinete
FLOREA Petru s. Vadul Lecai 1822 56 ani, moarte fireasca
FLOREA Pavel Chirila TARGUL Falesti, 40 1823 40 ani, epilepsie
FLOREA Grigoras Timofte s.Scumpia 1825 70 ani, de zile sfirsite
FLOREA Pricopie s.Scumpia 1830 41 ani, vatamatura
FLOREA Matei s. Dubna 1830 46 ani, lungoare
FLOREA Stefan Vasile s. Sevirova 1831 58 ani, holera
FLOREA Miron Vasile TARGULFalesti, 33 1831 78 ani, moarte naturalnica
Florea Gheorghe Pavel Florea s.Zgardesti 1832 58 ani, moarte fireasca
FLOREA Vasile Ioan s.Valea 1831 40 ani, holera
FLOREA An ania Ioan s.Scumpia 1831 51 ani, holera
FLOREA Nicolai Gheorghe s.Scumpia 1831 30 ani, holera
FLOREA Filip Ioan s.Scumpia 1831 42 ani, holera
FLOREA Vasile Acachie s.Scumpia 1832 25 ani, dascal
FLOREA Gheorghe Gheorghe s.Albinetul 1832 34 ani, diacon
FLOREA Stefan Ilie s.Poiana 1832 56 ani, preot
FLOREA Stefan Ilie s.Poiana 1833 58 ani, preot
FLOREA Gheorghe s.Mindresti 1810 28 ani, de junghi
FLOREA Pavel Toader s.Siscanii 1816 20 ani, lingoare
FLOREA Ioan s.Siscanii 1817 38 ani, de moarte fireasca
FLOREA Dumitrascu s.Siscanii 1824 60 ani, de lingoare
FLOREA Toader s.Sisc anii Siscan 1827 85 ani, de batrinete
FLOREA Cozma Filip s.Bujor 1828 20 ani, de lingoare
FLOREA Enache s.Scortenii 1829 59 ani, de lingoare
FLOREA Agapie s.Ilovenii Ialoveni 1830 50 ani, de oftiga
FLOREA Roman Grigore s.Stocnoaia Stohnoaia 1830 48 ani, de oftiga
FLOREA D aniil Grigore s.Stohnoaia 1831 47 ani de holera
FLOREA Theodor Gheorghe s.Bubuiecii 1832 50 ani de oftiga
FLOREA Isac s.Capriana 1833 61 ani de moarte buna
FLOREA Petrea Gheorghe s.Scortenii 1834 56 ani de moarte curata
FLOREA Icov Gheorghe s.Scortenii 1834 36 ani de inflatura
FLOREA Grigore Ioan Trofim s.Onitcani 1835 25 ani de moarte curata
FLOREA Caranfenu Nechita s.Poganestii 1832 38 ani de troahna
FLOREA Eremei s.Tasbunar 1812 29 ani,
FLOREA Manoli D anil Or.Bender, 65 1830 45 ani, lingoare
FLOREA Trofim Ion s.Dubasarii Vechi 1827 54 ani, troahna
FLOREA Alexandru Ion s. Causenii Vechi 1829 27 ani, de oftiga
FLORENII Ilie Ioan Hujde de la odaia s.Tescureni 1834 20 ani, troahna
Florescu I ani Florescu de la ORASUL Chisinau, bis.SHaralambie 1824 50 ani, de oftiga
FLORESCU Stepan Agapie s. Mascauti 1834 82, de m. curata
FLOREV Ion s.Salcuta 1818 30 ani, de boala neagra
FLORIA Ioan Pamfilie s. Chitcani 1831 74,
FLORIA Ioan Agapie s. Mascautii 1832 56, preot
FLORICA Stefan s.Jora de Jos 1825 64 ani, de moarte buna
FLORICA Trifon s.Cojusna 1830 45 ani, de friguri
FLORINTA Ion s.Hanasenii Vechi 1824 85 ani, moarte buna
FLOROIA Grigore s. Hirbovat 1831 20 ani, de boala
FLOROV Iordache s. Zgardesti ? 1825 preot, 50 ani
FLOROV Nastasa s. Zgardesti ? 1825 dascal, 29 ani
FLOROV Ioan Gheorghe s.Zgardesti 1830 20 ani, lingoare
FLOROV Anastasa Floreatot el semneaza s.Zgardesti 1832 36 ani, preot
Florov Pavel Gheorghe Florov 39 s.Zgardesti 1832 ponomar, var cu preotul
FLOROVICI Ioan Ieremia s.Raduleni 1832 69 ani, preot
FLOROVICI Gavriil Ioan s.Raduleni 1832 29 ani, ponomar
FLOROVICI Ioan Irimia s.Radulenii 1833 70 ani, preot
FLOROVSCHII Gavriil Ioan s.Radulenii 1833 30 ani, ponomar
FLUERARU Pricopi Anton s.Glodenii 1831 din s.Cirpitii, 56 ani, troahna
FLUERARU Theodor Ilie TARGUL Telenesti, 697 1835 din s.Onasc anii, tin.Orhei, 61 ani, troahna
FLUIRARIUL Simion Or. Chisinau, Biserica Bunei Vestiri 1818 32, de lingoare


Аrbore genealogic realizat de noi (Exemplu):

vezi aici



 
Аабаби Ааници Аверман Аграфоте Азикович Акосто Алеxэндряну Алсор
Аназорю Андриеши Анофиевич Апериглов Аренский Арсентиевич Аскунзындусе Афролаки
Баадичан Бабаба Багнари Базулико Бакум Балешти Банаисиник Баранецчи
Баржян Басий Бахчванжи Беда Безустнов Белецково Белецково Бербек
Берзола Бесага Библиотекиле Бимбунов Благи Блошкински Бовтук Богускловской
Бозан Бокуновская Болтяну Бордев Борончи Ботерницан Боширницэ Брандел
Брензенюк Броди Брусостовски Бугаев Бужан Букатарюл Булит Бургеян
Бурнштейн Бутушанская Бушнич Бырляну Бэрбоеску Ваалинки Ваац Вайнбергавнер
Валичкович Варгафтик Василевичи Ватопедсков Вейнсберг Венов Версшлер Виелигорски
Виндеров Витковски Влашченко Войпан Воловелиски Воницки Врага Вулушчюк
Высоцкий Гаабажю Гааршэ Гадзиевич Гайовски Галисанов Гандваргер Гарасима
Гасанос Гвозова Гелиов Георгиевичи Гержочас Гершкович Гидиште Гинда
Гирчюл Гларианов Глужани Годзан Голбаника Голидфейн Голужан Гончов
Горенбус Городский Готии Градуштян Грейссер Григорян Грицунюк Гросудов
Гряка Гуку Гурбуза Гутел Гхирикэ Гяманэ Диику Диа
Даминовски Дария Деболицев Делиов Деордица Деу Диваков Димитрашив
Дирфман Добржицки Доджану Долукёй Доносие Дохе Дранчир Дрос
Дубоваиа Дулига Дурдуфи Дэнкилэ Еавович Ебенфелид Ейсмонд Елязаров
Ереной Еусебие Ёаким Жиир Жаwороwски Жегара Жерман Житницкий
Жуков Заав Забавный Загаиканы Заиму Замарня Зарашняк Захортянов
Згурицы Зельбер Зилерман Златоусов Зорожени Зэмару Иаблона Иавелберг
Ивасю Избаштски Илик Инкероуц Иорданеску Иршензон Ифтимеску Каазаку
Каба Казанар Какарязану Калий Калцат Канакэу Капанжиоглу Капуштин
Каракасн Караушнян Кармалы Карягин Катеренчук Кацес Кваченко Келицкий
Керкавски Кехорян Килей Киойбаш Киржнерман Кирошкэ Кису Кишинеуци
Кленко Клошкэ Кобрановичи Ковутлуи Кожухарски Койкин Колегиал Коломиеци
Коматовски Кондрецки Контора Копул Коржо Корогид Корчеч Костини
Котмирка Коцымак Кошлян Краля Крезер Кривописком Кристян Круглоковски
Крычимари Кудаков Кукоев Кульдинер Курагоу Курртов Кухман Кушнарёв
Кычю Кюркиман Лаyаровичи Лабанович Лайевски Лаптюк Лдман Ледрман
Лемтие Лесчк Ливихец Липа Литичецки Логинов Лопачнец Лукатудорвасиле
Лупчиан Любецки Маак Мабану Мазакии Макарий Маларчюк Малхоч
Мандричук Маняш Марижевский Мартезо Маскаленков Матрахт Мачулов Мейерзон
Мелницки Мерешеука Мехтман Микитопул Милчев Миреновичи Митилеско Михауцени
Мнделени Мойех Молокяну Моргуновор Мосеевич Моч Музыких Мурзаковски
Мушетя Мэзэреску Наагра Набережныи Найдеонов Настоянчюк Негенски Незавертайловка
Ненчева Нечитайло Николаенков Нисабеловичи Новик Ноуряк Някенко Окута
Оxентие Огановик Окараков Олиникенко Онофриевич Орехей Османчук Офферман
Паадурец Пабезнюк Пакатос Памерилиев Пантази Папуров Парполоб Пасченку
Паца Пелен Перебиковинц Перишцейски Петки Печерега Пиля Писко
Пламодяв Плохии Погробени Поетул Полизадэ Помаржански Поплеташи Портэрескул
Потерновски Правденко Пржецбавски Притенски Проприетарулуи Прянишников Пуркаренко Пынзарузэулеску
Пэуна Рааб Раба Радостат Райх Распопинце Ребак Резэлей
Репетки Рибизнюк Рнст Рожик Ройзенштрам Ромоданов Рохерман Рудии
Русктий Рыжановскх Сааго Саакянт Савицкий Садовичь Сакика Салку
Самец Сандецки Сапинскийи Сарацану Саталык Сахатски Свесарчук Святков
Седнев Селедкин Семенков Сенета Сервинский Серетяну Сечован Сидорко
Силинка Симис Синина Сирецкин Ситишко Скаринстар Скирдул Сколени
Скотников Скулаченко Славинян Таасогло Табак Талан Танкул Тарсов
Ташковская Телипизоне Терешко Тзигара Тимшира Тиханович Тодирицэ Толокарю
Топагов Тофанел Требиш Трифнешти Трусовски Тулубицки Тут Тыршицэи
Уимитрие Уавид Умерчн Урс Ушина Фиглев Филиповики Фаличенко
Фегелиман Фемарясу Фидерман Финксив Флеченко Фомичеов Франголо Фримо
Фудыму Фэлчу Хаиди Хааг Хайлес Ханзакенко Харламбие Хаюся
Хилибеш Ховичи Хонтя Храничя Худобасиев Хэблянул Цибирика Цабайев
Цвиклы Цивэинаш Цицан Цыбуху Чёара Чёбанами Чеакир Челмари
Червенныи Чернетински Чершковичи Чикал Чиорнен Чоарей Чпиндюк Чурюи
Чютаку Шишкан Шаанер Шамес Шаруда Шверубович Шелихинг Шерпен
Шимилзон Шишкански Шлём Шмойч Шолкар Шпикелман Штейнквит Штолман
Шундренко Шчюдрав Щёгал Ыамилие Эайнберг Юан Юбирчюк Юрчян
Яакоб Ябандари Яливчюк Янчеа Яховеков Aababi Aainberg Acestia
Adascalit Aftaniuc Ahnari Albuna Alicenco Ambiciuc Ancilev Androsoi
Anitan Anu Arachelov Arhireilor Arsavschi Asepitii Aubana Avsentie
Baadician Baasarabia Bacalan Badarov Bahtalov Balaman Baligari Banabac
Barabasciuc Barbuscu Barma Basinter Batseva Bastina Beibit Beleocr
Belosapcova Bensatu Beretnic Berniuc Bessarabscoie Bezs Bieleanschii Binis
Biscotari Blicenc Bobescul Bocsaniuc Bogaienco Bogusei Bojirnita Bolocinschi
Bontas Borjescaia Borsneeac Botosineanu Braco Branzani Bredesc Brinta
Bronsi Brazila Buciulini Budon Buialschi Buleanschi Bunoiu Burghela
Burta Buzalii Baciul Bitricu Caai Caastravet Cadaseva Calabura
Calenjiu Calniciuc Camenscic Canescu Caperitchi Capalov Caraghiaura Carasenc
Caresti Carosan Casariu Cataica Catriputov Cazanzi Ceadar Cecoltan
Cenac Cerculi Cerneatanschi Cernosanco Cespilei Chemas Chertovici Chicsa
Chila Chipescu Chirilai Chirstinta Chistanet Chizilstein Ciai Cicmacenco
Cincov Ciogoreanschi Ciornotoret Citiujenii Ciumaniuc Clader Clicica Clot
Cobizeva Cociorov Cofer Coji Coleovsc Coloiit Comanetchii Comandatu
Coniuscenco Conu Copata Coreno Cornila Corpacian Cosirca Costiujenii
Cotiuhinschii Covalidias Cozilentov Cosorca Cralovschii Cratcim Cresaea Criminceanu
Crivopalitevoi Crostavat Crusetchi Cucelinitchii Cudracov Culceac Cunduc Curcans
Curopi Cusulschi Cuzum Cvitinschi Capatici D’arc Daala Dam
Daniti Dascva Deced Delibilta Denghinc Derjuzan Dgitmari Diiacioc
Dinc Dispriiut Dlia Dobrojoc Dohufentov Dombrea Donovac Dostalica
Dragomeer Drel Drucenco Dubovet Dulder Dunitrenca Dvernitcaia Eabovlev
Eachimovschii Efmie Elchinovici Emilian Ercov Erovsciuc Evdosan Fabacmanova
Fabianov Falisnchi Fateci Felber Fericirii Filbr Firapontie Fleisert
Fogoliuc Fosinean Freanc Front Fundura Gaabajiu Gaarse Gagasca
Galabudinco Galileanesti Ganasenschi Ganz Gardilijiu Gascov Gavornianov Geogragfic
Gheizei Ghenig Gherbusca Gheroghies Ghetan Ghifenc Ghinculova Ghirmachivschi
Ghn Glavatcov Glodin Godanag Goihma Goldinrud Golnitchi Gomanova
Gorbadcov Gorestihorasti Gorodise Gostanari Grabovet Grasul Grenco Grihman
Gristein Gropa Grusec Guhovschi Guneliov Gurtov Gutin Haaadja
Haaze Haimf Hancasla Harcevnicova Haschevici Herbert Hirati Hodasevschi
Homila Hotarului Hristincov Hulubul Hasnasani Iaacob Iabamji Iaiascurta
Ianivcenc Iasan Iatinec Iftode Iliera Incherout Inu Iorodoi
Irudenco Istrutiuc Iurchevet Ivanel Izelzon Jab Jabars Jaworowski
Jenunichi Jimov Jolob Jupetchi Kifi Laalita Lababciuc Lajednicov
Lapusneanu Lavitman Ldtgheri Leftur Lemac Lepurda Levenstar Libas
Limbeanu Lirl Liubezni Lisov Lomanovschii Lozau Lucicovschi Lupga
Lacarhan Maac Maasr Madanu Mahman Malancaiosifefim Malitov Manastarschi
Manoghia Marata Margarinu Maroga Marsalon Matchevici Matuzenco Maschevic
Medvedchin Melenevscaia Menevschi Merlman Mezetchi Midirica Mihelceanu Milion
Minitki Mirscih Mitobentchi Mnih Mogilau Moldstein Monitorul Morohovschii
Mosladi Movsit Mudrinov Murascov Musteta Marcev Naagra Naberejnai
Nagornea Narecii Navici Nebjenc Nedrelschi Neiteli Neporotova Nevski
Nicolaglu Nihanda Nisv Nonr Nozdrita Oabalinic Oaiere Obutkin
Odejio Oimcu Olneac Onufratu Orest Osanovic Ostroverca Oxenseht
Paaduret Paas Paicul Palsanschi Papaluta Parcalaba Partas Pasnicu
Patrugan Pasnicov Peleavschi Percemli Peret Perusei Petrencov Pian
Pimeneva Pischinian Pitburg Plescaion Poboresc Podgorna Pogfila Polamarenco
Polonetchii Ponis Popovta Portnos Postronco Pozdarca Predau Pricupta
Prisoedinenie Prodabailo Protent Ptru Purhaci Raab Raba Radasanu
Rahlisi Ramlianscaia Rasman Razdievschi Rduh Redv Rempes Rev
Riaba Ritter Rocica Roifman Romandas Rosipan Rozentog Rubasenco
Ruhlei Rusolinos Randuit Saac Saali Sadigurschi Saim Saltaciuc
Samsovtcia Santibo Sarataca Sarnavschi Satuto Sarbi Scenjei Scirbacescul
Scornet Sculibereu Securiani Seleverstov Semiogli Serbavai Seritanu Seviriuc
Sidarenco Sindeciuc Sireachin Sitolerman Slegheli Sloghioala Smicala Snet
Socrului Soldanestschii Soltur Sorodschi Sovsem Spica Sprint Stagoruc
Stanjineni Stasievoi Stefanova Sterbeti Stirbut Stolnicenii Strasenenilor Strijan
Stubei Sude Sulitasul Suricov Suzun Sviccauti Saan Sabaiev
Sando Satil Sebunina Seponet Siferman Sitcova Smidche Soltanesti
Spusmer Sternsein Sultem Sviranschi Taaru Tabacar Taganas Talnicov
Tangui Tarasica Tarutin Tautacivschi Tehnicume Temcinschii Tereac Tesmenetchii
Ticomias Timcenco Tipelovan Titonet Tobosaru Toia Tomazlacari Toporami
Tovhis Tratenbroitam Trombeutchi Tubis Tumaneanu Turturea Tvorscovschi Tabalotniuc
Tabca Tepman Tirma Tvicovam Tarancuta Uacob Uan Ulianitchi
Upravlenia Usan Vaaile Vaaserman Vaierstein Valcoveac Vanicicauti Varnaioti
Vasev Vasalat Vdovet Velicica Verdicovschii Verver Vicolia Vill
Visenschi Visan Vocari Vola Vologa Vorjitchi Vozaianu Vscav
Vahodtovschi Xabasescu Zaali Zabac Zadoinov Zaharman Zalujnov Zapanu
Zastupilsea Zazulca Zelberman Zetlerovici Zilgher Zlanschi Zomerfelid Zusilt
Waatrofan Yabaluiev AAFTENEI BABA CABAC DABIJA EBLU FABRICANTU
GABAR HABA IABLANOTCHI JABARU LABUNIIA MACARE NABROTCHI OALA
PACALAU RABA SABOR TABAC UDRE VA(R)CARAU XERLAN ZABIRCA